sekretariat@pidm.pl GSM +48 535 524 733

W.R. Miller, A.A. Forcehimes, A. Zweben – Terapia uzależnień

Polski Instytut Dialogu Motywującego - PIDM > Blog > Ksiazki > W.R. Miller, A.A. Forcehimes, A. Zweben – Terapia uzależnień

Uzależnienie to powszechny problem kliniczny – problem, w którego kontekście zaangażowanie personelu terapeutycznego może przesądzać o kwestiach życia i śmierci. Dzięki lekturze tego niezbędnego podręcznika praktycy dowiedzą się, jak mogą skutecznie pomagać klientom cierpiącym na zaburzenia spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych. Świetnie napisany, podręcznik zawiera podstawy wiedzy przydatnej specjalistom i innym praktykom. Autorzy są jednymi z najlepszych ekspertów w swojej dziedzinie; przedstawiają najbardziej aktualne koncepcje diagnostyczne i terapeutyczne oraz omawiają praktyczne, szczegółowo opracowane narzędzia kliniczne.

Autorzy podręcznika objaśniają najnowsze dokonania naukowe i pokazują, jak można je wykorzystać w praktyce klinicznej. Omawiają pełne spektrum form pomocy – od badań przesiewowych i oceny diagnostycznej, przez detoksykację i zindywidualizowaną rehabilitację po terapię podtrzymującą zmiany. Przedstawiając wachlarz metod terapeutycznych, które znalazły umocowanie w badaniach naukowych, w poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisują założenia terapii poznawczo-behawioralnej, terapii opartej na filozofii dwunastu kroków, terapii motywującej, farmakoterapii i pracy z rodzinami. Poruszają najważniejsze kwestie kliniczne, w tym między innymi sposoby reagowania na opór, wspierania klientów w wypełnianiu zaleceń terapeutycznych, postępowania z zaburzeniami współwystępującymi czy korzystania z duchowych form wsparcia w procesie zdrowienia.

To doskonała synteza – świetny przewodnik po dziedzinie uzależnień, napisany między innymi przez twórcę dialogu motywującego, jednej z najbardziej przydatnych innowacji w pracy z pacjentami, którzy borykają się z problemami związanymi z zachowaniami nałogowymi. Klarownie napisany, podręcznik pogłębia wiedzę, rozwija umiejętności i kształtuje postawy adeptów i mistrzów w terapii uzależnień. Bardziej doświadczeni terapeuci również znajdą w tej książce wiele cennych informacji i spostrzeżeń.

dr Richard J. Frances, Wydział Psychiatrii, New York University Medical Schooln    


Autorom udało się połączyć niezwykłą głębię wiedzy klinicznej z wyjątkowym zrozumieniem najnowszych dokonań naukowych; powstał dzięki temu praktyczny podręcznik napisany z erudycją w duchu terapii skoncentrowanej na kliencie. Autorzy porywająco omawiają tajniki terapii uzależnień. Jedną z wielkich zalet książki jest wyjście poza – bardzo sprawny – opis metod opartych na dowodach naukowych i wyczerpujące omówienie procesu oraz kontekstu terapii. Autorzy z dużym znawstwem przedstawiają warunki konieczne dla zmiany w terapii.

dr Meredith Hanson, Graduate School of Social Service, Fordham University    


Z osobami cierpiącymi na zaburzenia spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych pracują profesjonaliści z szerokiego spektrum dziedzin – zarówno specjaliści jak i praktycy specjalistami nie będący. Autorom tego podręcznika znakomicie udaje się realizować bardzo ważny cel: zachęcają i wspierają praktyków z pierwszej linii frontu w lepszym rozumieniu osób uzależnionych i niesieniu im efektywnej pomocy. Ten przekrojowy, fachowy podręcznik, napisany klarownym i przystępnym językiem, przyda się wszystkim, którzy chcieliby zagłębić się w tą dziedzinę – dziedzinę trudną, lecz dającą wiele satysfakcji.

Nick Heather, członek Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego,
emerytowany profesor w dziedzinie badań nad alkoholem i narkotykami,
Northumbria    University, Wielka Brytania   


Autorzy są światowymi ekspertami w dziedzinie terapii uzależnień; omawiają ujęcie kompleksowe, oparte na dowodach naukowych, wielodyscyplinarne, holistyczne i oparte na współpracy. Świetny tekst do wykorzystania na kursach i szkoleniach dla profesjonalistów, którzy w pracy zajmują się problemem uzależnienia. Ta książka z pewnością stanie się klasyczną pozycją w literaturze przedmiotu.

dr Timothy J. O’Farrell, członek Amerykańskiej Rady Zawodowych Psychologów,
Wydział Psychiatrii, Harvard Medical School