sekretariat@pidm.pl GSM +48 535 524 733

G.J. Connors, C.C. DiClemente, M.M. Valesquez, D.M. Donovan – Etapy zmiany w terapii uzależnień

Polski Instytut Dialogu Motywującego - PIDM > Blog > Ksiazki > G.J. Connors, C.C. DiClemente, M.M. Valesquez, D.M. Donovan – Etapy zmiany w terapii uzależnień

Autorzy pokazują, jak wykorzystać ogólną wiedzę na temat zmiany zachowań – zwłaszcza model etapów zmiany − aby skutecznie leczyć zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Książka zawiera cenne dla klinicystów informacje dotyczące oceny klientów, zwiększania ich motywacji i zaangażowania oraz strategii terapeutycznych, które przynoszą najlepsze rezultaty na różnych etapach wychodzenia z nałogu. Uczy, jak pracować z pojedynczymi osobami, grupami osób, parami i rodzinami oraz jak leczyć uzależnionych o szczególnych wymaganiach – osoby popełniające przestępstwa pod wpływem substancji psychoaktywnych oraz kobiety nadużywające alkoholu i narkotyków.

Praca ta, oparta na najnowszych teoriach i badaniach naukowych, powinna się stać lekturą obowiązkową wszystkich specjalistów zajmujących się leczeniem uzależnień, w tym psychologów klinicznych, pracowników socjalnych, pielęgniarzy i pielęgniarek z oddziałów psychiatrycznych, terapeutów i psychiatrów. Może też być doskonałym materiałem pomocniczym dla wykładowców prowadzących zajęcia na temat nadużywania substancji psychoaktywnych oraz sposobów leczenia uzależnień w ramach studiów i szkoleń podyplomowych.

„Od ponad dziesięciu lat model etapów zmian wpływa na sposób postrzegania, opracowywania i przeprowadzania terapii uzależnień. Książka odzwierciedla nieustanny rozwój tego modelu i jego coraz powszechniejsze zastosowanie w praktyce klinicznej”.

Dr Arnold M. Washton, dyrektor wykonawczy Recovery Options, New York City i Princetown, New Jersey     

„To wyjątkowe opracowanie autorstwa wybitnych specjalistów z dziedziny uzależnień. Przedstawiono w niej podstawowe zagadnienia dotyczące procesu zmiany oraz sposób, w jaki mogą być one wykorzystane w terapii. Książka została przystępnie napisana i opatrzona ciekawymi przykładami z praktyki klinicznej”.

Dr Marc Galanter,
Dyrektor Wydziału Uzależnień od Alkoholu i Narkotyków,
New York University School of Medicine

TOM ZAWIERA

  • Tło i przegląd zagadnień
  • Etapy zmian
  • Metody oceny
  • Planowanie terapii
  • Terapia indywidualna
  • Terapia grupowa
  • Terapia par i zaangażowanie rodziny w proces leczenia
  • Grupy osób o specjalnych potrzebach: terapia kobiet i osób popełniających prze-stępstwa drogowe pod wpływem substancji psychoaktywnych
  • Nawroty
  • Interwencje w środowiskach sprzyjających leczeniu
  • Uwagi końcowe i wskazówki dotyczące kierunków rozwoju

Dr Gerard J. Connors prowadzi badania kliniczne dotyczące m.in. leczenia zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, dopasowywania terapii do pacjenta, wczesnych interwencji u osób silnie uzależnionych od alkoholu, roli zespołów terapeutycznych w leczeniu uzależnień oraz analizy rezultatów terapii.

Dr Carlo C. DiClemente jest współtwórcą modelu etapów zmian i autorem wielu publikacji naukowych na temat roli motywacji oraz zmian zachowania w przypadku różnych problemów zdrowotnych.

Dr Mary Marden Velasquez bada rozwój interwencji w takich dziedzinach jak terapia płodowego zespołu alkoholowego, nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, grupowa terapia uzależnień od substancji psychoaktywnych, zapobieganie zarażeniu wirusem HIV oraz rzucanie palenia.

Dr Dennis M. Donovan opublikował ponad dwieście prac, w tym pięć poświęconych uzależnieniom od alkoholu i narkotyków.